wordpress-code-image

تبدیل یک دسته به برگه در وردپرس

وقتی میخواستم بخش آموزش سایت رو راه بندازن خیلی دنبال این گشتم که چه جوری میتونم یه دسته از وطالبم رو به یک برگه خاص تبدیل کنم و یه Style خیلی قشنگ بهش بدم جوری که از منو ها هم قابل دسترسی باشه.

بعد از یکم جستجو دو تا راه پیدا کردم که هر دو تا راه رو براتون توضیح میدم شاید بدردتون بخوره یه روزی :

راه اول:

میتونید از قسمت منو ها برای اضافه کردن یک دسته به فهرست به شکل زیر عمل کنید

 • روی قسمت تنظیمات صفحه در بالای نمایش گر کلیک میکنید تا یه منو کشویی باز بشه و از اونجا تیک گزینه دسته ها رو میزنید ( اگه تیک نداره )
 • حالا تو قسمت فهرست ها ، فهرست خودتون رو انتخاب میکنید و اون دسته ای که میخواید به عنوان یه گزینه به فهرست اضافه بشه رو انتخاب میکنید.

به همین راحتی بود اولین راه ؛ اما وقتی روی این دسته کلیک کنید قالبی که برای نمایش استفاده میشه قالب بلاگ هست و ممکنه خیلی ها مثل خود من دوس نداشته باشن تا مطالب این دسته به این شکل نمایش داده بشه برای اینکه بتونیم برای این صفحه یا هر صفحه دیگه ای یه قالب جدا ایجاد کنیم باید یکم تو کد های قالب خودمون دست ببریم که خیلی هم راحته حالا بهتون نشون میدم :

راه دوم :

 • اول از هم تو فایل های قالب میگردید دنبال دو تا فایل یکی index.php یکی دیگه هم Template.php-$$$ که این فایل دوم فایلی هست که ممکنه صفحه اول شما رو نشون بده که معمولا به اسم Home-Template.php یا یه همچین چیزی میتونید پیداش کنید.
 • تو این دو تا صفحه باید بگردید قسمتی که Blog شمارو نشون میده پیدا کنید که چند تا راه داره مثلا یکیش این که کلمه Blog رو تو فایل سرچ کنید تا بهتون کمک کنه کمی
 • بعد باید یه فایل دیگه اضافه کنید به فایل های قالب خودتون اونم به این اسم Category-Template.php و تمام کد های اون فایلی رو که پیدا کردید رو توش کپی کنید و در خط اولش صفحه این کد رو اضافه میکنید:
<?php /* Template Name: mytheme */ ?>
 • بعد داخل این قسمت به دنبال کد زیر میگردید:
while (have_posts()) : 
        the_post();
 • وردپرس تو این خط متوجه میشه که اگه پستی موجود باشه به ازای هر پست میاد یه سری کار ها انجام میده مثلا خلاصه از متن پست رو به همراه تصویر شاخص نشون میده.
 • حالا باید داخل این حلقه از یه تابع استفاده کنید به اسم in_category این تابع رو باید قبل او سری از کدها قرار بدید که به ازای هر پست اجرا میشه ورودی این تابع ID دسته است که برای بدست آوردن دسته کافیه تا از پلاگین Reveal IDs استفاده کنید.
 • بعد با یه شرط if چک میکنید که اگه عضو این دسته بود بیاد براش کارهای زیر رو انجام بده و اینجا شما به چیزی که خواستید رسیدین.

تو این روش شما به برگه های خودتون یه Template اضافه کردید که فقط نوشته های درون یک دسته خاص رو نمایش میده اگه خواستید چند تا دسته دیگه به این برگه اضافه کنید فقط کافیه تا با Or درون شرط If یک دسته دیگه هم اضافه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *